(Math, Fitness) Number Crunching with Mitchell: 100 Real-World Math Challenges

Hello mathematicians! Today’s word problems focus on smart shopping for little Mitchell. Solve these and then we’ll head to the gym for some physical education fun!

Pampers & Diapering

  1. The caretaker bought 3 packs of Pampers for Mitchell. Each pack costs $8.75. If he paid with a $50 bill, how much change did he receive?

  2. Mitchell needs 6 diapers per day. If a pack contains 48 diapers, how many days will one pack last?

  3. The caretaker bought 2 packs of baby wipes for $3.49 each and 1 tube of diaper cream for $5.99. How much did he spend in total?

  4. A jumbo pack of Pampers costs $24.99, but there’s a 15% discount this week. How much will the caretaker save?

  5. If Mitchell uses 42 diapers per week, how many packs containing 36 diapers each should the caretaker buy for a 3-week vacation?

  6. The caretaker bought 3 packs of overnight diapers at $11.25 each and had a $5 coupon. How much did he pay after using the coupon?

  7. Mitchell’s diaper cream costs $7.50 per tube. If the caretaker buys 4 tubes with a “buy 3, get 1 free” deal, how much does each tube effectively cost?

  8. The caretaker needs to buy diapers that cost $0.27 each. If his budget is $35, what’s the maximum number of diapers he can buy?

  9. A pack of 64 diapers costs $29.99, while a pack of 32 diapers costs $16.99. How much money does the caretaker save per diaper by buying the larger pack?

  10. The caretaker buys eco-friendly diapers that cost $0.35 each. If Mitchell uses 5 diapers daily, what’s the weekly diapering cost?

Milk & Formula

  1. Mitchell drinks 6 ounces of milk 4 times daily. If the caretaker buys a gallon (128 ounces) of organic milk, how many days will it last?

  2. Organic milk costs $5.99 per half-gallon. If the caretaker buys 3 half-gallons per week, how much does he spend on milk in 30 days?

  3. The caretaker found milk on sale: buy 2 gallons for $9.98, get the 3rd gallon half-price. How much would 3 gallons cost?

  4. Mitchell’s special formula costs $24.50 per can. Each can makes 30 bottles. If Mitchell drinks 5 bottles daily, how many cans should the caretaker buy for two weeks?

  5. The caretaker buys milk that costs $4.75 per half-gallon. If Mitchell drinks 20 ounces daily, how many days will 3 half-gallons last? (1 half-gallon = 64 ounces)

  6. The store has a sale: 20% off when you buy 4 or more gallons of milk. If each gallon normally costs $4.99, how much will the caretaker pay for 5 gallons?

  7. The caretaker buys formula that costs $1.25 per ounce. If he needs 45 ounces for the week, how much will he spend?

  8. Mitchell drinks 24 ounces of milk daily. If milk costs $0.06 per ounce, how much does the caretaker spend on Mitchell’s milk in 30 days?

  9. The caretaker bought 3 cans of formula for $17.99 each. If he had a $10 store credit, how much did he pay?

  10. A case of organic milk contains 6 half-gallons and costs $32.94. How much does each half-gallon cost?

Healthy Snacks

  1. Mitchell’s fruit leather strips cost $0.75 each. If the caretaker bought 12 strips, what was the total cost?

  2. The caretaker bought 3 pounds of organic apples at $2.49 per pound. If he paid with a $10 bill, how much change did he receive?

  3. Organic yogurt pouches come in packs of 4 for $4.99. If the caretaker buys 3 packs, how much does he spend?

  4. The caretaker bought 2 boxes of whole grain crackers for $3.29 each and a jar of almond butter for $6.75. What was the total cost?

  5. Mitchell eats 2 fruit pouches daily. If pouches cost $1.25 each, how much will the caretaker spend on fruit pouches in 14 days?

  6. The caretaker bought a 12-pack of organic applesauce cups for $8.64. What’s the cost per cup?

  7. Organic cheese sticks cost $4.99 for a pack of 8. If Mitchell eats 2 cheese sticks per day, how many packs should the caretaker buy for a 15-day period?

  8. The caretaker spent $12.45 on organic yogurt pouches and $7.85 on whole grain crackers. What was the total spent?

  9. Mitchell’s favorite granola bars cost $5.49 for a box of 6. If the caretaker buys 4 boxes with a “buy 3, get 1 half off” deal, how much will he pay?

  10. The caretaker bought 3 types of fruit: 2 pounds of apples at $1.99/lb, 1.5 pounds of pears at $2.49/lb, and 1 pound of organic strawberries at $4.99/lb. What was the total cost?

Juices & Drinks

  1. Mitchell’s apple juice comes in 8-ounce bottles. If the caretaker buys a 64-ounce container to refill bottles, how many bottles can be filled?

  2. Organic juice boxes cost $0.75 each. If the caretaker buys 24 juice boxes, how much does he spend?

  3. The caretaker bought 3 different juices: apple juice for $3.99, orange juice for $4.29, and grape juice for $3.79. What was the total cost?

  4. Mitchell drinks 3 sippy cups of water daily. Each sippy cup holds 6 ounces. How many ounces of water does Mitchell drink in a week?

  5. The caretaker bought a case of 24 water bottles for $5.99. What’s the cost per bottle?

  6. Organic apple juice costs $4.99 for 64 ounces. If Mitchell drinks 4 ounces daily, how many days will the bottle last?

  7. The caretaker bought 2 gallons of filtered water for $1.99 each. If each gallon contains 128 ounces, how many 8-ounce sippy cups can he fill?

  8. Mitchell’s electrolyte drink costs $1.25 per 8-ounce bottle. If the caretaker buys a case of 24 bottles with a 15% discount, how much does he pay?

  9. The caretaker spent $14.97 on three 32-ounce bottles of juice. What was the cost per ounce?

  10. If Mitchell drinks 10 ounces of water with each meal and has 3 meals daily, how many 20-ounce bottles of water should the caretaker buy for a 5-day trip?

Fruits & Vegetables

  1. The caretaker bought 3 pounds of bananas at $0.59 per pound. How much did he spend?

  2. Organic carrots cost $1.99 per pound. If the caretaker buys 2.5 pounds, how much will he pay?

  3. The caretaker spent $4.56 on apples that cost $1.89 per pound. How many pounds of apples did he buy?

  4. Mitchell eats ¼ of an avocado daily. If avocados cost $1.50 each, how much will the caretaker spend on avocados in 2 weeks?

  5. The caretaker bought 3 containers of blueberries for $3.99 each and 2 containers of strawberries for $4.50 each. What was the total cost?

  6. Organic sweet potatoes cost $1.29 per pound. If the caretaker buys 3.75 pounds, how much will he pay?

  7. The caretaker bought a fruit platter for $12.99 and a vegetable tray for $9.99. If he had a 10% discount coupon for the entire purchase, how much did he save?

  8. Mitchell eats ½ cup of mixed berries daily. If a 12-ounce container costs $4.99 and holds 1.5 cups, how many containers should the caretaker buy for 10 days?

  9. The caretaker bought 1.25 pounds of grapes at $2.99 per pound and 1.5 pounds of peaches at $1.89 per pound. What was the total cost?

  10. Organic baby spinach costs $3.99 for a 5-ounce container. If the caretaker uses 1 ounce daily in Mitchell’s smoothies, how many days will the container last?

Baby Food & Purees

  1. The caretaker bought 8 jars of baby food at $1.19 each. How much did he spend?

  2. Organic baby food pouches cost $1.59 each. If the caretaker buys 15 pouches with a “buy 10, get 5 at half price” deal, how much will he pay?

  3. The caretaker makes homemade purees using 2 pounds of vegetables that cost $2.49 per pound. If he makes 10 servings, what’s the cost per serving?

  4. Mitchell eats 3 baby food pouches daily. If pouches cost $1.25 each, how much will the caretaker spend in 30 days?

  5. The caretaker bought 4 different types of baby cereal at $3.89 each. If he had a coupon for $2.50 off the total purchase, how much did he pay?

  6. Organic baby food jars cost $1.09 each. If the caretaker buys 24 jars with a 15% bulk discount, how much will he pay?

  7. The caretaker spent $23.76 on baby food pouches that cost $1.98 each. How many pouches did he buy?

  8. Mitchell eats ½ cup of pureed vegetables at each meal and has 3 meals daily. If the caretaker makes 12 cups of puree, how many days will it last?

  9. The caretaker bought ingredients for homemade baby food: $5.99 for fruits, $4.79 for vegetables, and $2.50 for grains. What was the total cost?

  10. Baby food pouches are on sale: buy 2, get 1 free. If each pouch normally costs $1.79, how much will the caretaker pay for 15 pouches?

Toiletries & Care Products

  1. The caretaker bought 2 bottles of baby shampoo for $5.99 each and 1 bottle of baby lotion for $7.49. How much did he spend in total?

  2. Baby toothpaste costs $3.29 per tube. If the caretaker buys 3 tubes with a “buy 2, get 1 half off” deal, how much will he pay?

  3. The caretaker spent $26.97 on 3 equally priced bottles of baby wash. How much did each bottle cost?

  4. Mitchell’s sunscreen costs $12.99 per bottle. If the caretaker has a 25% off coupon, how much will he pay?

  5. The caretaker bought 2 packages of baby wipes with 80 wipes each. If Mitchell uses 6 wipes daily, how many days will the wipes last?

  6. Baby lotion costs $8.99 for a 16-ounce bottle. If the caretaker uses ½ ounce daily for Mitchell, how many days will the bottle last?

  7. The caretaker bought a baby care kit for $34.99 that included 4 items of equal value. What was the value of each item?

  8. Mitchell’s bubble bath costs $6.49 per bottle. If the caretaker buys 2 bottles with a $2.50 coupon, how much will he pay?

  9. The caretaker spent $13.98 on 2 tubes of diaper cream. If one tube was $6.49, how much was the other tube?

  10. Baby-safe laundry detergent costs $14.99 for 64 loads. If the caretaker does 4 loads of Mitchell’s laundry weekly, how many weeks will the detergent last?

Toys & Books

  1. The caretaker bought 3 board books for Mitchell at $6.99 each. How much did he spend?

  2. Educational toys were on sale for 30% off. If the caretaker bought a toy originally priced at $24.99, how much did he pay?

  3. The caretaker spent $35.97 on 3 equally priced wooden toys for Mitchell. What was the cost of each toy?

  4. Mitchell’s interactive book costs $12.99. If the caretaker buys 4 books with a “buy 3, get 1 free” deal, how much does each book effectively cost?

  5. The caretaker bought a set of blocks for $19.99 and a stuffed animal for $14.99. If sales tax is 6%, what was the total cost including tax?

  6. Sensory toys were priced at $8.99 each. If the caretaker bought 5 toys with a 20% bulk discount, how much did he pay?

  7. The caretaker spent $41.97 on 3 developmental toys. If two toys cost $12.99 each, how much did the third toy cost?

  8. Mitchell’s music set costs $29.99. If it’s on sale for 25% off and the caretaker has an additional $5 coupon, how much will he pay?

  9. The caretaker bought 6 board books that cost $5.99 each and received a discount of $2 for every 3 books purchased. How much did he pay?

  10. Educational flashcards cost $7.49 per pack. If the caretaker buys 4 packs with a “buy 3, get 1 half off” deal, how much will he pay?

Clothing & Accessories

  1. The caretaker bought 3 pairs of Mitchell’s pants for $12.99 each and 4 shirts for $8.99 each. What was the total cost?

  2. Mitchell’s shoes cost $34.99. If they’re on sale for 40% off, how much will the caretaker pay?

  3. The caretaker spent $59.97 on 3 equally priced outfits for Mitchell. How much did each outfit cost?

  4. Baby socks come in packs of 6 pairs for $8.99. If Mitchell needs 15 pairs, what’s the minimum number of packs the caretaker should buy?

  5. The caretaker bought 2 winter hats for $7.99 each and 3 pairs of mittens for $4.99 each. What was the total cost?

  6. Mitchell’s pajamas cost $16.99 per set. If the caretaker buys 4 sets with a “buy 3, get 1 half off” deal, how much will he pay?

  7. The caretaker spent $104.93 on Mitchell’s clothes. If he bought 3 outfits at $29.99 each, how much did he spend on other items?

  8. Baby bibs cost $3.49 each. If the caretaker buys 8 bibs with a 15% bulk discount, how much will he pay?

  9. The caretaker bought a winter coat for Mitchell that was originally $49.99 but had a 35% discount. How much did he pay?

  10. Mitchell’s swimsuit costs $14.99 and his swim diapers cost $9.99 for a pack of 12. If the caretaker buys 1 swimsuit and 2 packs of swim diapers, what’s the total cost?

Shopping Trips & Budgeting

  1. The caretaker spent $37.85 on Monday and $42.19 on Wednesday at the grocery store buying supplies for Mitchell. How much did he spend in total?

  2. The caretaker has a weekly budget of $120 for Mitchell’s supplies. If he spent $47.89 on Monday and $35.67 on Thursday, how much of his budget remains?

  3. The caretaker bought items totaling $67.93 for Mitchell. If he paid with a $100 gift card, how much remains on the card?

  4. Mitchell’s monthly supplies cost $345. If the caretaker sets aside equal amounts each week, how much should he save weekly? (Assume 4 weeks per month)

  5. The caretaker spent ⅓ of his budget on diapers, ¼ on formula, and the remaining $50 on baby food. What was his total budget?

  6. The caretaker spent $127.86 at the health food store. If 35% was spent on organic produce for Mitchell, how much was spent on produce?

  7. The caretaker’s shopping cart contained $45.67 worth of items for Mitchell. If he has a 10% discount coupon and then pays 8% sales tax, what’s the final cost?

  8. The caretaker spent $23.45 on Monday, $31.20 on Wednesday, and $19.75 on Friday buying supplies for Mitchell. What was the average daily spending?

  9. The caretaker has $200 budgeted for Mitchell’s supplies. If he’s already spent $127.89, what percentage of the budget remains?

  10. The caretaker bought supplies for Mitchell totaling $83.72. If he received $4.50 in coupons and paid 6% sales tax on the remaining amount, what was the final cost?

Gym Activity Instructions:
After completing these problems, we’ll head to the gym for four hours. Your challenge: create your own workout routine using available equipment. Your routine must include cardio, strength, and flexibility exercises. Be prepared to demonstrate your workout to the class. Remember, we achieve our fitness goals by any means necessary!

Next
Next

Mitchell's Letter About Beach Balls